skip to Main Content

​PREPORUKE biosigurnosnih mjera kod kuge malih preživara

KUGA MALIH PREŽIVARA​ obzirom na posljedice, koje se prije svega ogledaju u masovnim oboljenjima  i  ugibanjima malih preživara  kako domaćih tako i divljih, te obzirom na izražen negativan uticaj na stočarstvo /ovčarstvo i kozarstvo/ i na posljedice u društvu koje iza sebe ostavlja ova bolest  može se označiti i kao EKONOMSKOPATSKA I SOCIOPATSKA.

Radi se o virusnoj zaraznoj bolest malih preživara, koju uzrokuje virus iz porodice Paramyxoviridae rod Morbillivirus. Srodan je virusima goveđe kuge, štenećaka i ospica kod ljudi.

Jedna je od ekonomski najznačajnijih bolesti životinja u područjima u kojima stanovništvo živi od malih preživača i nalazi se na listi bolesti koje se obavezno prijavljuju Europskoj komisiji putem Sistema za prijavu bolesti životinja (ADNS – Animal Disease Notification System) i Svjetskoj organizaciji za zdravlje životinja (WOAH). U svijetu i EU ulažu se veliki napori kako bi se bolest stavila pod kontrolu te do 2030. godine u potpunosti iskorijenila. Međutim i pored toga zabilježena je pojava ove bolesti u Grčkoj i Rumuniji.

Kuga malih preživara (KMP), poznata i kao Peste des Petits Ruminants (PPR), ozbiljna je virusna bolest koja pogađa ovce i koze, uzrokujući velike ekonomske gubitke u stočarstvu, kako je dosta toga već rečeno o uzročniku i samoj bolesti, a obzirom da se kod nas ne provodi  vakcinacija, nema ni liječenja preostaje jedino da se uzgoji malih preživara štite strogom primjenom  biosigurnosnih mjera.

Biosigurnosne mjere ključne su za sprečavanje širenja i kontrolu bolesti.

Evo glavnih koraka koje treba poduzeti: 

  1. Kontrola ulaska i kretanja životinja:

  •          Zabrana uvoza i izvoza, prijemčivih životinja iz zemalja i regija koje su pogođene bolešću.
  •          Ograničenje kretanje životinja između regija ili zemalja pogođenih bolešću. Na lokalnom nivou to  znači da nema slobodnog /nomadskog kretanja stada sa jednog područja na drugo, niti spajanja stada različitih imalaca ili stada jednog imaoca a da se prethodno ne provede štalski karantin.
  •          Karantin, je obavezna mjera za novopridošle /novonabavljene  životinje, koje se stavljaju u karantin najmanje 21 dan prije integracije u stado.
  •          Štalski karantin primjenjivati i za vlastite životinje koje su iz nekog razloga bile razdvojene te se spajaju nakon izvjesnog vremena provedenog na različitim lokacijama.(nema spajanja stada prije nego se provede karantin).
  •          Označavanje, praćenje i dokumentacija. Osigurati da sve životinje imaju odgovarajuće identifikacijske oznake i zdravstvene potvrde.
  1. Higijenske mjere:

  •          Dezinfekcija opreme i prostora, Redovito čišćenje i dezinfekcija objekata, vozila i opreme za transport životinja.
  •          Ograničenje pristupa samo za neophodno, Ograničiti/reducirati ulazak posjetitelja i/ili osoblja u stada i/ili na farme (ovisno o načinu uzgoja i držanja),  uspostaviti kontrolu ulaza i izlaza. Osigurati korištenje dezinfekcijskih barijera (npr. ulazima na imanje ili na farme).
  •          Zaštitna oprema, Obavezno koristiti zaštitnu odjeću, rukavice i obuću pri radu sa životinjama /što moraju primjenjivati i veterinarski djelatnici, ali i drugi posjetioci stada/uzgoja.
  1. Cijepljenje se provodi u nekim regijama i zemljama:

  •          Vakcinacija: Provođenje preventivnog cijepljenja u rizičnim regijama kako bi se zaštitilo stado od PPR virusa uzročnika bolesti.
  •          Praćenje programa cijepljenja: Osigurati redovito ažuriranje i pridržavanje nacionalnih ili regionalnih planova za imunizaciju. 
  1. Rano otkrivanje i prijavljivanje:

  •          Praćenje zdravlja životinja: Redovito pregledavanje stada radi prepoznavanja simptoma (groznica, iscjedak iz nosa i očiju, proljev, ulceracije /čirevi/ u usnoj šupljini).
  •          Izolacija bolesnih životinja: Odmah izolirati zaražene životinje i prijaviti sumnju nadležnom veterinaru, on obavještava nadležnu veterinarsku inspekciju.
  •          Obavještavanje zajednice: Edukacija stočara o znakovima bolesti i važnosti brzog reagiranja. 
  1. Uništavanje i odlaganje

  •          Kontrola žarišta: Zaražene životinje, ako je potrebno, eutanazirati na humani način kako bi se spriječilo širenje virusa.
  •          Sigurno odlaganje: Spaljivanje ili zakopavanjem trupova zaraženi životinja prema protokolima.
  1. Edukacija i komunikacija

  •          Trening i informisanje farmera/uzgajivača: Organizirati obuke i informirati ovčare i kozare za prepoznavanje i prevenciju PPR-a.
  •          Koordinacija sa službama: Poboljšati komunikaciju između stočara ovčara i kozara, veterinara i nadležnih tijela.
  1. Biološka kontrola i monitoring:

  •          Praćenje divljih životinja: Spriječiti kontakt između domaćih životinja i potencijalnih rezervoara bolesti u divljini. Obavijestiti i lovačka društva o ovoj bolesti.
  •          Laboratorijska dijagnostika: Osigurati brzo i pouzdano testiranje sumnjivih slučajeva.
  •          Odgovorna primjena biosigurnosnih mjera smanjuje rizik od pojave i širenja kuge malih preživara, štiteći i zdravlje životinja i ekonomski interes stočarstva.

Više informacija, detalja i pojašnjenja možete pročitati u Priručniku “Kako prepoznati kugu malih preživara”, koji možete u PDF elektronskom formatu preuzeti NA OVOM LINKU.

Stručni tim INZ-a 

Preuzmi POSTER u PDF formatu

Back To Top