Kretanje je ključ za čuvanje zdravlja kostiju i prevenciju osteoporoze. Redovna fizička aktivnost ne samo…
Izvještaj o ispitivanju alergenog polena u zraku od 28.05. do 03.06. 2021.
U izvještajnom periodu od 28.05. do 03.06.2021. godine evidentirana je smanjena koncentracija polena breze (Betula), javora (Acer), jasena (Fraxinus), orah (Juglans), hrast( Quercus) i predstavlja završetak polinacije ovih biljnih vrsta, na ispitivanom području, ali i povećano prisustvo polena iz porodice Pinaceae (četinara), divljeg kestena i biljaka iz porodice Poaceae (trava).
Tokom cijelog izvještajnog perioda došlo je do pada dnevnih i jutarnjih temperatura te u skladu sa tim i pad koncentracije polena u zraku. Zabilježena je visoka koncentracija polena trava tokom cijele sedmice sa tendencijom njenog daljnjeg prisustva i povećanja koncentracije u narednom periodu. Dana 01.06.2021 zabilježena je i visoka koncentracija polena četinara.
Koncentracija ostalih biljnih vrsta je bila umjerena do niska.
Ukupno je evidentirano 1260 polenovih zrna/m3 zraka. Zastupljenost polena četinara (Pinaceae) 37,4 %, trava (Poaceae) 47,6 %, breze (Betula) 0,6 %, tise/čempresi (Cupresus) 3,3 %, jasena (Fraxinus) 0,3 %, javora (Acer) 1,5 %, kestena (Aesculus) 6, 9 %, oraha (Juglans) 0,3 %, hrasta (Quercus) ,
bukva ( Fagus) 0, 2 % polena bokvice (Plantago) 0,4%, polen koprive (Urticeae) 0.09 %
Prema najavama meteorologa u narednoj sedmici, očekuje se i dalje nestabilno vrijeme sa padavinama što bi moglo rezultirati i dalje sniženom koncentracijom polena u zraku.
Preporuke za narednu sedmicuTokom protekle sedmice izmjerena je visoka koncentracija polena trava (Poaceae) koji spadaju u kategoriju jakih alergena, te visoka koncentracija polena četinara (Pinaceae) koji spadaju u kategoriju slabih alergena, ali u visokoj koncentraciji izazivaju jake alergijske reakcije. Zbog padavina tokom protekle sedmice visoka koncentracija polena četinara zabilježena je samo jedan dan. Polen koncentracije breze (Betula) opisan kao jak alergen je u drastičnom padu što olakšava cjelokupno situaciju, te ne dovodi do križnih reakcija pomenutih biljnih vrsta. Osim liječenja u olakšavanju simptoma proljetnih alergija izuzetno je važna i preventiva. Prva preventivna mjera je izbjegavanje alergena na koji je osoba osjetljiva. Za uspješnije izbjegavanje sezonskih alergena preporučuje se: redovno pratiti bioprognozu, sedmične izvještaje i preporuke, dodirivanje lica, pogotovo sluznice očiju i nosa, koje je neizbježno kod nazalnih i konjuktivalnih simptoma, preporučuje se raditi papirnatom maramicom koju je odmah potrebno baciti u kantu za otpad. |