Svjetski dan vida obilježava se svake godine drugog četvrtka u oktobru, s ciljem podizanja svijesti…
INZ u saradnji sa lokalnim ustanovama jača biosigurnost vrtića
Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) nastavio je tokom septembra asistenciju i saradnju sa obrazovnim ustanovama u Zeničko-dobojskom kantonu, ali i šire.
Nakon pripreme, savjetovanja, a onda obilaska i asistencije u uspostavi biosigurnosnih mjera u oosnovnim, srednjim školama i fakultetima ovog kantona, ove sedmice je započela druga faza nadzora biosigurnosnih mjera u predškolskim ustanovama ZDK. Naime, već je ranije intenzivno sarađivano sa nizom vrtića u kantonu, na stvaranju pretpostavki za povratak mališana u vrtiće.
U ovoj fazi svim predškolskim ustanovama je krajem prošle sedmice dostavljen set dokumenata pod nazivom “Vrtići i COVID-19” koji sadržava metodologiju izrade plana za uspostavljanje i održavanje sistema biosigurnosti u predškolskim ustanovama u kontekstu COVID-19 (plana samokontrole ili kriznog plana pripravnosti i odgovora na pojavu COVID-19, definisanog Naredbom Kriznog štaba/stožera Federalnog ministarstva zdravstva od 20.08.- u poglavlju VII – Naredbe za obrazovne ustanove, tačka 3).
Ovaj set dokumenata je od danas dostupan i na web stranici Instituta www.inz.ba.
– Neophodno je naglasiti da niti jedan plan ni sistem nisu idealni i nemoguće je u potpunosti spriječiti prenos infekcije, ali zajednički možemo učiniti sve u našoj mogućnosti da rizik smanjimo na minimum, te učimo na iskustvu i kontinuirano poboljšavamo sistem biosigurnosti. Timovi naše Službe za školsku higijenu će posjetiti sve javne i privatne predškolske ustanove tokom naredne sedmice te će djelovati u savjetodavnom smislu na povećanju biosigurnosti u predškolskim ustanovama zajedno sa predstavnicima ustanova, ističe načelnik Službe za školsku higijenu INZ-a doc. dr. Nino Hasanica.
Iz INZ-a su zatražili da sve ustanove “vrate” Institutu svoje planove izrađene na osnovu ovih dokumenata i smjernica, koji će biti razmotreni, analizirani i kvalitativno dopunjavani u saradnji sa svakom ustanovom pojedinačno.
– Zato timovi INZ-a od ove sedmice kreću u novi krug posjeta državnim i privatnim vrtićima u ZDK. Moram naglasiti da su sve mjere, planovi i saradnja po našim zakonskim obavezama usmjereni ka predškolskim i školskim ustanovama u Zeničko-dobojskom kantonu, ali da smo sve dokumente javno učinili dostupnim svim sličnim institucijama u FBiH i BiH, jer mjere koje trebaju provoditi su univerzalne i dokumenti mogu biti dobra osnova za njihove planove, ističe Hasanica, dodajući da su već imali kontakte sa ustanovama u nekoliko kantona FBiH.
Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica
DOKUMENTI (pdf):
01 Dopis vrtićima, sistem biosigurnosti COVID-19
02 Procedura za rad predškolskih ustanova
03 Procedura za rad predškolskih ustanova, rev. 1
04 Prijedlog Plana sistema biosigurnosti – COVID-19
05 Prijedlog Plana organizacije i rada
07 Vrtići i COVID-19 – metodologija izrade Plana
08 Održavanje higijene
09 Održavanje higijene 1