Svim našim prijateljima, poslovnim partnerima, klijentima, saradnicima, kao i svim našim zaposlenicima želim da ova,…
FOTO+VIDEO: Plavi novembar – Mjesec borbe protiv karcinoma testisa
Studenti Medicinskog fakulteta Univerziteta u Zenici, uz podršku Instituta za zdravlje i sigurnost hrane, organizirali su višednevni niz programa povodom “Plavog novembra” – mjeseca svjesnosti o bolesti i borbe protiv karcinoma testisa.
– Višednevni program je organizovan u svrhu prevencije protiv karcinoma testisa, jednog od najčešćih tumora, koji se najčešće javlja kod adolescenata, ali i ostalih muškaraca, uzrasta od 15 do 35 godina, rekao je jedan od predavača, student pete godine Medicinskog fakulteta Haris Huseinagić.
Da bi svojim kolegama, ali i javnosti skrenuli na ovaj, sve izraženiji zdravstveni problem, upriličili su seriju stručnih predavanja, malonogometni i stonoteniski turnir.
– Užurbana svakodnevica i posao su nešto što ostavlja traga na zdravlje. novembar je mjesec svjesnosti o muškim bolestima, a namjera je da na potencijalne probleme ukažemo kako muškarcima, tako i ženama, jer svaka žena u svom životu ima nekog muškarca koji se može suočiti s ovim problemom. Predavanjima i konkretnim činjenicama educiramo mlađu populaciju. Mladi su osnovna ciljna grupa, jer karcinom testisa je bolest koja, iako se pojavljuje rijetko, uglavnom pogađa upravo ovu populaciju, ističe dr. spec. Elma Kuduzović, rukovoditeljica Odjeljenja za promociju zdravlja u Institutu za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ).
Učesnici niza skupova su istakli da je prevencija “ključ”, da su samopregledi, rano otkrivanje i pravovremeno javljanje ljekaru osnovni preduvjet za uspješno liječenje i rješavanje problema.
Predavači su studenti Din Pripoljac, Emir Softić, Ahmed Karalić i Haris Huseinagić, dr. Lejla Brkić Blažević, dr. Ibrahim Šišić, dr. Kenan Fazlihodžić, dr. Harun Hodžić, te prof.dr. Edin Bjelošević.
– Pogođena populacija ovom bolešću su dječaci, mladići i mlađi muškarci do 35 godina. Učestalost bolesti, nažalost, raste u Evropi kao i kod nas. Posebno želimo podvući je značaj samopregleda, koji je vrlo jednostavan, a koji treba započeti sa 20. godinom, a uočavanje bilo kakvih nepravilnosti ili “čvorića” je alarm da se javimo svom urologu i s druge strane trebamo poručiti da je karcinom testisa visoko izlječiv, tako da, ako ukumponujemo ranu dijagnostiku, ranu prevenciju i samopreglede i onkološko liječenje, možemo doprinijeti poboljšanju liječenja te maligne bolesti, ističe onkolog Kantonalne bolnice Zenica dr. Ibrahim Šišić.
Institut za zdravlje i sigurnost hrane