Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica ove godine organizuje kampanju “Zajedno protiv nevidljivog neprijatelja„…

Safe2Eat 2025.: Jačanje povjerenja potrošača u sigurnost hrane
EFSA i njezini partneri širom Evrope ponovno su udružili snage u kampanji Safe2Eat 2025, šireći njezin domet i produbljujući angažman s građanima. Kako bi im pomogla u donošenju informiranih odluka o hrani, sada, u svojoj petoj godini, kampanja želi potrošačima ponuditi jasne i naučno utemeljene činjenice i savjete o sigurnosti hrane.
Nastavljajući veliki uspjeh prošlogodišnje kampanje Safe2Eat, Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) i njezini nacionalni partneri iz cijele Evrope pokreću izdanje kampanje za 2025. godinu koja ima širi domet i u kojem ostaju trajno predani osnaživanju potrošača pružanjem jasnih i naučno utemeljenih informacija o sigurnosti hrane.
Ove se godine kampanja širi i obuhvaća 23 zemlje što u odnosu na 18 zemalja u 2024., označava važnu tačku u pogledu misije kampanje kojom se želi pomoći većem broju Evropljana da s povjerenjem biraju svoju hranu.
U kampanji Safe2Eat2025 učestvuju Albanija, Austrija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Cipar, Crna Gora, Češka Republika, Estonija, Finska, Grčka, Hrvatska, Irska, Italija, Latvija, Luksemburg, Mađarska, Norveška, Poljska, Rumunjska, Sjeverna Makedonija, Slovačka, Španjolska i Turska.
Veći domet, promjena stavova: najvažnija postignuća iz 2024.
Kampanja Safe2Eat imala je rekordan učinak u 2024. godini. Prema istraživanju koje je u decembru proveo Ipsos, kampanja je doprla do više od 45 % ciljane publike diljem EU, što je znatan porast s 19 % u 2023. godini.
Kombinirajući informiranje na društvenim mrežama, partnerstva s utjecajnim osobama (influenceri) i ciljane medijske inicijative, kampanja Safe2Eat uspješno je obuhvatila više od 50 miliona Evropljana, naglašavajući važnost sigurnosti hrane u svakodnevnim izborima.
Kampanja je utjecala i na stavove potrošača. Rezultati istraživanja pokazali su da će potrošači koji su prepoznali kampanju vjerojatnije razmišljati o sigurnosti pri kupnji hrane.
Dodatno, uočeno je značajno opadanje mišljenja da su informacije o sigurnosti hrane previše tehničke ili složene, pri čemu su ispitanici odgovarali da znaju više o sprječavanju rizika povezanih s hranom.
Što je novo u 2025.?
Nastavljajući se na prošlogodišnja postignuća, kampanja Safe2Eat u 2025. želi dodatno osnažiti svoj učinak:
• proširujući se na 23 zemlje, uključujući pet novih sudionica, šireći domet kampanje i uključenost diljem Europe,
• odgovarajući na ključne brige potrošača o sigurnosti hrane, kao što su pitanje uloge znanosti u osiguranju sigurne hrane, važnost jasnog označavanja hrane i prednosti smanjenja rasipanja hrane,
• unapređujući pristupačnost informacija o sigurnosti hrane kroz nove i lako razumljive resurse prilagođene različitim demografskim i kulturnim kontekstima.
EFSA je predana dugoročnom uspjehu
„Evropski potrošači kreću se složenim prehrambenim okruženjem, stoga je ključno da se smatraju dovoljno educiranima za donošenje informiranih odluka”, navodi Bernhard Url, izvršni direktor EFSA-e.
„Kampanja Safe2Eat premošćuje jaz između znanosti o sigurnosti hrane i svakodnevnih odluka, pružajući jasne i praktične informacije koje podupiru povjerenje potrošača. Obuhvaćajući još više zemalja u 2025. godini činimo još jedan korak naprijed prema cilju, a to je osiguranje da svaki Europljanin ima pristup pouzdanim i znanstveno utemeljenim smjernicama o sigurnosti hrane.”
Uključite se
Tijekom godine pokrenut će se čitav niz inicijativa u okviru kampanje Safe2Eat u EU i na nacionalnim razinama. Pozivamo potrošače da posjete službenu web stranicu kampanje, istraže edukativne materijale te da se uključe u kampanju dijeleći njezin sadržaj na društvenim mrežama uz oznaku #Safe2EatEU .
EFSA
Evropska agencija za sigurnost hrane (EFSA) je agencija Evropske unije osnovana 2002. godine da bi služila kao nepristran izvor naučnih savjeta upraviteljima rizika i komunicirala o rizicima povezanima s prehrambenim lancem.
Pruža naučnu osnovu za zakone i propise za zaštitu evropskih potrošača od rizika povezanih s hranom te sarađuje s nacionalnim partnerima radi promicanja usklađenosti javnih informacija o sigurnosti hrane u EU.