Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica ove godine organizuje kampanju “Zajedno protiv nevidljivog neprijatelja„…

INZ učesnik radionice o multidisciplinarnom istraživanju saobraćajnih nesreća
Na poziv Federalnog ministarstva zdravstva, predstavnice Službe za školsku higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), Erna Terzić i Sanela Kaknjo učestvovale su na radionici u sklopu projekta „Better Road Safety System based on in-depth analysis of road accidents in Bosnia and Herzegovina and Serbia“.
Ovaj događaj organizovali su Republička agencija za bezbjednost saobraćaja Republike Srbije, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO – Europe), UNECE i partneri iz Bosne i Hercegovine.
U značajnom iskoraku ka unapređenju bezbjednosti na putu u Bosni i Hercegovini (BiH) i Republici Srbiji, više od 30 predstavnika ključnih ministarstava i saobraćajnih institucija BiH okupilo se u Neumu na seriji radionica o multidisciplinarnim istragama saobraćajnih nesreća (MDCI).
Radionice, koje su održane od 8. do 16. aprila, organizirali su Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE) i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), a cilj im je bio upoznati sve relevantne učesnike sa metodologijom MDCI i njenim potencijalom za jačanje sistema bezbjednosti na putevima, naglasili su organizatori.
Cilj radionice bio je jačanje znanja relevantnih nacionalnih aktera iz oblasti bezbjednosti saobraćaja u pogledu metodologije MDCI (Multi-Disciplinary Collision Investigations), obrade podataka o saobraćajnim nesrećama i praktične primjene rezultata analize u svakodnevnom radu.
Na radionicama je primijenjen praktični multisektorski pristup u analizi saobraćajnih nesreća koje se najčešće događaju na cestama BiH.
Učesnici su zajednički analizirali uzroke nesreća iz ugla ljudskog faktora, tehničkog stanja vozila, uslova na putu i faktora okoline, sa osvrtom na posljedice saobraćajnih nesreća povrede i smrtni ishod.
Pored predstavnika INZ-a, učestvovali su i predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), UNECE, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva prometa i komunikacija BiH i JP Autoceste FBiH.
“Usvajanjem MDCI metodologije možemo se odmaknuti od površinske analize i baviti se stvarnim uzrocima saobraćajnih nesreća. Ova radionica je bila od izuzetne koristi jer nam je pružila znanja koja možemo primijeniti u svakodnevnom radu, kao i pri procesu donošenja odluka”, rekao je Samir Džaferović, pomoćnik ministra u Ministarstvu komunikacija i transporta BiH.
Bosna i Hercegovina i Srbija bilježe stope smrtnosti na putevima koje su značajno više od EU prosjeka. U 2023. godini, prosjek EU bio je 46 smrtnih slučajeva u saobraćaju na milion stanovnika. U poređenju s tim, Srbija je zabilježila 75, a BiH 72 smrtna slučaja.
S obzirom na činjenicu da saobraćajne nesreće predstavljaju značajan javnozdravstveni problem, kako sa aspekta prevencije, tako i posljedica po zdravlje, potreba za uključivanjem zdravstvenog sektora u analize i mjere unapređenja cestovne sigurnosti ima poseban značaj.
Trenutno, MDCI još uvijek nije integrisan u lokalno zakonodavstvo ni jedne od ove dvije zemlje, ali se očekuje da će njegovo uvođenje imati ključnu ulogu u unapređenju svih stubova sistema bezbjednosti na putevima.
„Iako su obje zemlje već uključile obaveze revizije i inspekcije stanja bezbjednosti na putevima u svojim zakonodavstvima, MDCI predstavlja sljedeći ključni korak za učenje iz saobraćajnih nesreća i prevenciju novih tragedija. Kao čuvar pravnih instrumenata Ujedinjenih nacija za bezbjednost na putevima, UNECE je spreman pružiti podršku svim lokalnim i regionalnim donosiocima odluka u njihovim naporima da minimiziraju, a u budućnosti i eliminišu posljedice saobraćajnih nesreća za sve učesnike u saobraćaju”, pojasnio je Nenad Nikolić, regionalni savjetnik UNECE-a.
Učešće Instituta za zdravlje na radionici je u skladu sa strateškim opredjeljenjima institucije da aktivno doprinosi unapređenju javnog zdravlja kroz prevenciju ovreda u saobraćaju .
Važno je napomenuti da se i krajem aprila svake godine obilježava Sedmica prevencije povreda u saobraćaju koja ima za cilj podizanje svijesti o značaju preventivnih mjera i multisektorskog djelovanja u cilju smanjenja broja saobraćajnih nesreća i njihovih posljedica.
Najranjiviji učesnici u saobraćaju su djeca, kao pješaci i biciklisti, te nam je u kontekstu povećanja sigurnosti djece važno i da su učesnici u okviru ovog projekta predstavnici Službe za školsku higijenu.