Od 40. sedmice 2024 godine, započeo je epidemioški nadzor nad kretanjem gripe u Zeničko-dobojskom kantonu…
Predstavnici INZ-a na simpozijumu “4. Dani vakcinacije” u Novom Sadu
Centar za kontinuiranu medicinsku edukaciju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu (Srbija) danas i sutra (srijeda i četvrtak) organizuje u glavnom gradu Vojvodine Nacionalni simpozijum sa međunarodnim učešćem “Četvrti dani vakcinacije”.
Na ovom skupu učestvuju i predstavnici Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, dr. Alis Kozica, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu INZ-a i dr. Esmedina Luković.
U okviru simpozijuma su prikazana seroepidemiologija, odnosno seroprevalencija zaštitinih antitela kod studenata medicinskih fakulteta u Srbiji u odnosu na teratogene viruse, kao rezultat naučnog projekta provedenog od strane Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Razgovarano je i razmatrano o novim vakcinama protiv pneumokoka koje u narednih nekoliko godina mogu i najvjerojatnije će zamijeniti postojeće konjugovane vakcine koje se sada primjenjuju. Tokom simpozija će se obraditi njihove prednosti; imunogenost efikasnost, efektivnost, bezbjednost, indikacije, odnosno moguća primjena, kao i kontraindikacije.
U najavi simpozija istaknuto je da će se govoriti i o primjeni vakcina i pasivnih preparata koji bi trebali da se primjenjuju u narednim godinama, a namijenjeni su trudnicama, prijevremeno rođenoj djeci, kao i odraslim osobama koje boluju od hroničnih nezaraznih bolesti. Biće prikazane njihove prednosti; imunogenost, efikasnost, efektivnost, bezbjednost, indikacije odnosno moguća primjena, kao i kontraindikacije.
Tema skupa u Novom Sadu su i kalendari i obuhvati imunizacijom u regionu i mogućnosti unaprjeđenja rada sistema imunizacije. Biće izloženi planovi unapređenja sistema imunizacije. Oko toga će se voditi panel diskusija od strane svih predavača u saradnji sa slušaocima. Stručnost i međunarodna reputacija predavača trebali bi da doprinesu
prijenosu znanja i olakšaju razmatranja uvođenja imunizacije i zauzimanja odgovarajućih stavova po tom pitanju od strane stručnjaka iz zemalja u regionu.
Predavači dolaze sa Medicinskog fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Instituta za javno zdravlje Vojvodine, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Zagrebu, Klinike za infektivne bolesti “Fran Mihaljević“, Zagreb, Medicinski fakulteta Univerziteta u Beogradu, Instituta za mikrobiologiju i imunologiju, Beograd, Instituta za zdravstvenu zaštitu djece i omladine Vojvodine,Medicinskog fakulteta Univerziteta u Ljubljani, Univerzitetske dječja bolnice Ljubljana, Slovenija, te Instituta za javno zdravlje Crne Gore, Podgorica, Univerzitetske dječje klinike Tiršova, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu….
Simpozijum je namijenjen ljekarima specijalistima epidemiologije, pedijatrije, mikrobiologije, infektologije, opšte medicine, ginekologije i akušerstva i interne medicine.