Predsjednik Udruženja pčelara "Pčela" iz Tešnja Mahmo Husibegović preuzeo je u ime udruženja na čijem…
Zloćudni tumori kože
Rak kože označava abnormalan rast ćelija na koži i najčešće se razvija na dijelovima kože koji su izloženi suncu, no može se pojaviti i na područjima koja su zaštićena od direktnog sunčevog uticaja.
Najučestaliji je kod osoba starijih od 50 godina, ali se može javiti i kod mlađih osoba.
Postoje 4 vrste opasnih promjena na koži kada se govori o raku kože.
BAZOCELULARNI RAK KOŽE
Ovo je najčešći oblik raka površinskih ćelija kože, ali ujedno i najmanje opasan. Uglavnom se pojavljuje u vidu tankih smeđih ili crvenih mrlja na koži, ali i kao ranica ili obnavljajuća krastica koja ne zarasta.
Najčešće se promjene dešavaju na glavi i vratu. U vrlo rijetkim slučajevima ovaj tip raka kože može se raširiti i na ostale organe.
AKTINIČKE KERATOZE
Aktiničke keratoze su neagresivni, lokalizirani rak kože u vidu crvenkasto-smeđih, ljuskavih i grubih promjena na koži, koje se najčešće javljaju kod osoba starije životne dobi.
Uglavnom su zahvaćena područja koja su intenzivno izložena suncu, kao što su lice, vrat, uši, nadlaktice i vlasište, naročito kod ćelavih muškaraca. Ove promjene posljedica su hroničnog i pretjeranog izlaganja suncu.
Terapija ovih promjena je obavezna jer se u 10-15% slučajeva mogu razviti u invazivni planocelularni rak kože.
PLANOCELULARNI RAK KOŽE
Rak pločastih ćelija kože, drugi je po učestalosti. U početku, promjena na koži je bezbolna, ali može postati bolna kad se razvije promjena koja ne zarasta.
Obično nastaje na mjestima koje su najviše izložena suncu, na mjestu aktiničke keratoze ili na ožiljcima nastalim od opekotine ili povrede. Površina je obično uzdignuta i prekrivena čvrstom krastom.
Planocelularni rak je zloćudniji od bazocelularnog raka i može se proširiti u limfne čvorove i ostale organe.
MELANOM
Melanom je najrjeđi, ali najopasniji zloćudni rak kože. Najčešće se pojavljuje u obliku smeđe-crne pigmentacije koja se povećava, nepravilnih rubova i neujednačene boje. Melanom nije lako prepoznati zbog sličnosti s madežima.
Prvi korak u otkrivanju melanoma jeste redovan samopregled kože te redovan preventivni pregled dermatologa. Melanom može da se pojavi bilo gdje na koži, ali najčešće se nalazi na koži grudnog koša i na nogama.
Nastaju na predhodno zdravoj koži, ali moguće je da se desi promjena i na postojećem madežu. Kod melanoma je najvažniji hirurški zahvat u što ranijoj fazi jer se ranom intervencijom može spasiti život!
Ko su rizične grupe?
- Osobe koje imaju svijetlu kožu ili su skloni opekotinama od sunca
- Osobe koje su imale opekotine od sunca u ranoj mladosti
- Osobe koje su dosta vremena provodile na suncu bez adekvatne zaštite (npr. zbog posla ili iz hobija)
- Osobe koje koriste solarijum
- Osobe koje imaju više od 50 madeža
- Osobe kojima je bliži član porodice imao rak kože
- Osobe koje su starije od 50 godina
- Osobe koje su imale transplantaciju organa
ZAŠTITE SVOJU KOŽU
Prevencija fotooštećenja počinje ograničavanjem izlaganja UV zrakama!
Ograničeno izlaganje suncu
Naglo, intenzivno i direktno izlaganje suncu potrebno je izbjegavati.
Preporučuje se izbjegavanje direktnog izlaganja suncu, posebno između 10.00 i 17.00 sati.
Koristiti zaštitno sredstvo
Budući da izbjegavanje sunčevog zračenja nije uvijek moguće, potrebno je koristiti sredstva za zaštitu od sunca sa visokim zaštitnim faktorom koji štiti i od UVA i UVB zraka.
Sredstva za zaštitu od sunca se nanose minimalno 15 min prije izlaska na sunce u dovoljnom sloju, te se trebaju ponovo nanositi svaka dva sata ili nakon plivanja, znojenja, brisanja.
Međutim, napominjemo da sredstva za zaštitu od sunca imaju ograničenu zaštitu i njihova upotreba ne isključuje ostale preporuke za zaštitu.
Nositi odgovarajuću odjeću
Odjeća daje zaštitu od štetnog UV zračenja. Preporučuje se nošenje odjeće koja pokriva tijelo i zasjenjuje lice, sunčane naočale sa staklima s UV zaštitom, koje će smanjiti količinu UV zračenja, štetnog za oči. Zapamtite, pijesak i tlo reflektiraju UV zrake čak i ako se nalazite ispod suncobrana.
Zaštite djecu
Zaštite djecu od prevelikog izlaganja suncu jer opekotine od sunca u djetinjstvu dvostruko povećavaju šansu da se kasnije u životu razvije melanom. Za malu djecu važi pravilo da se u potpunosti ne izlažu suncu, a starija djeca bi trebala koristiti zaštitne faktore namjenjene za njihovu dob, nositi majice, kape i naočale s UV zaštitom. Važno je naučiti djecu o pravilnoj zaštiti od sunca već od ranog uzrasta.
Redovni pregledi
Ne zaboravite važnost redovnog samopregleda kože, poznavanja faktora rizika i redovnog pregleda kože kod dermatologa.
Kako biste lakše pratili stanje madeža, slijedite pravila ABCDE: