skip to Main Content

VIDEO: Zdrava žena je okosnica snažne zajednice, prevencija je prvi korak ka tome

U organizaciji Instituta za zdravlje i sigurnost hrane, sinoć je u Zenici održano edukativno predavanje “Zdrava žena, snažna zajednica – Prevencija kao prvi korak”.

Osim Zeničanki koje su se odazvale pozivu, skupu su prisustvovale predstavnice udruženja oboljelih žena iz više općina i gradova Zeničko-dobojskog kantona.

Potreba, a ne luksuz

Sa njima su više od dva sata razgovarale stručnjakinje, koje su podijelile su svoja znanja i iskustva o važnosti preventivnih pregleda i zdravstvene edukacije žena.

Rukovoditeljica Zavoda za javno zdravstvo INZ-a dr. Elma Kuduzović naglasila je da je cilj ovog predavanja bio podizanje svijesti o ključnim zdravstvenim izazovima s kojima se žene susreću tokom života.

– Briga o sebi nije luksuz, već potreba. Kada ulažemo u zdravlje žena, ulažemo u cijelo društvo. Naš fokus ostaje na prevenciji i edukaciji, jer zdravlje žene znači i zdravlje zajednice – poručila je Kuduzović.

Načelnica Odjela za onkologiju i radioterapiju u Kantonalnoj bolnici Zenica dr. Alma Mekić-Abazović je istakla da su karcinomi dojke, debelog crijeva, prostate, ali i melanoma sve učestaliji zdravstveni problemi u ovom kantonu i cijeloj državi.

– Nažalost, vidimo trend rasta malignih oboljenja, posebno melanoma, raka mokraćne bešike i želuca. Preventivni pregledi su ključni, jer omogućavaju rano otkrivanje bolesti, kada je liječenje najefikasnije. Trebamo ojačati svijest da je prevencija najpovoljniji oblik borbe protiv karcinoma – naglasila je Mekić-Abazović.

Među gošćama je bila i Medina Alić, predsjednica Udruženja žena “Ona je svjetlost” iz Kaknja. I ona je istakla značaj organizacije ovakvih skupova i prevencije uopće.

– Skrining program je jako bitan i ono što svaka žena treba da zna jeste da mora da vodi brigu o sebi i redovno da se bavi prevencijom i pregledima, istakla je.

Važnost prevencije

Dr. Hana Štimjanin-Hodžić, specijalistica ginekologije i akušerstva iz Poliklinike Agram u Sarajevu, govorila je o značaju imunizacije protiv HPV-a i prevenciji raka grlića maternice, koji je u potpunosti preventabilna bolest.

– Svjetske strategije idu ka potpunom iskorjenjivanju raka grlića maternice kroz vakcinaciju i redovne preglede. Nažalost, još uvijek postoji otpor prema imunizaciji, dijelom zbog nepovjerenja koje je poraslo tokom pandemije COVID-19. Moramo raditi na edukaciji roditelja i mladih kako bismo povećali obuhvat vakcinacije, jer imamo vakcine na raspolaganju, ali nedovoljno zainteresiranih – istakla je Štimjanin-Hodžić.

Posebno je naglasila da je vakcina protiv HPV-a dostupna ne samo djevojčicama, već i dječacima od devet do 14 godina, jer su muškarci često asimptomatski prenosnici virusa, što dodatno povećava rizik za žene.

Podaci pokazuju da je tokom protekle godine, zaključno s novembrom, vakcinisano 3.334 djevojčica unutar ciljne dobne skupine, dok je još 996 primilo vakcinu van ove kategorije.

Stručnjaci su još jednom apelovali na važnost redovnih pregleda i primjene dostupnih preventivnih mjera, jer je ulaganje u zdravlje žena ključ za zdraviju i snažniju zajednicu.

INZ

 

Back To Top