Delegacija Instituta za zdravlje i sigurnost hrane (INZ), predvođena direktorom Muamerom Mandrom, danas je posjetila…
VIDEO: Epidemiološka situacija nepovoljna, ali za sada u ZDK nema potrebe za uvođenjem restriktivnijih mjera
Epidemiološka situacija u Zeničko-dobojskom kantonu (ZDK) je nepovoljna i broj oboljelih se povećava – izjavio je ministar zdravstva i predsjednik Kriznog štaba Ministarstva zdravstva ZDK Adnan Jupić.
– To nije ekskluzivitet samo ZDK-a, jer se to dešava i u drugim sredinama, kao i u čitavom svijetu, ali zdravstveni sektor još uvijek uspijeva odgovoriti izazovima – rekao je Jupić.
Do sada je u ZDK-u ukupno registrovano 3.231 slučajeva infekcije virusom COVID-19, a povećan broj oboljelih je u većim gradovima, Zenici i Visokom, dok se u ostalim općinama bilježi ravnomjeran rast broja oboljelih, što se, prema riječima ministra Jupića, uklapa u epidemiološku kartu.
Stav Kriznog štaba ZDK-a je da u ovom trenutku nema potrebe za uvođenjem restriktivnijih mjera, nego da treba poštovati postojeće mjere, kao što su nošenje maske, održavanje distance, dezinfekcija i ograničenja broja okupljanja u zatvorenim i otvorenim prostorima.
– Uvođenje restriktivnijih mjera bi bila kazna discipliniranom dijelu stanovništva, kojih je puno više u odnosu na one koji ne poštuju mjere. Ne pooštrovanju mjera, nego rigoroznije praćenje i sankcionisanje poštivanja trenutnih mjera – rekao je Jupić.
Epidemiološka situacija u ZDK nepovoljna, zasad bez restriktivnijih mjera
Više na
Gepostet von Institut za zdravlje i sigurnost hrane am Montag, 19. Oktober 2020
Direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane u Zenici Senad Huseinagić apelovao je na građane da se pridržavaju mjera, jer se radi o bolesti tzv. kontinuiranog izvora, gdje potencijalno svaka osoba može biti zarazna.
– Srećom, širenje pandemije se odvija ciklično i imamo situaciju da se zadnja tri dana broj aktivnih slučajeva zadržava na oko 600 i taj broj ne raste kao što je rastao proteklih sedmica. Ne znamo da li je dostignut vrhunac (plafon) pandemije, ali naravno to nije kraj i ne znači da za 7-10 dana neće ponovo početi rasti. Sve zavisi od toga u kojoj mjeri se provode mjere – rekao je Huseinagić.
Direktor Kantonalne bolnice Zenica Rasim Skomorac je rekao da se srednje teški i teški slučajevi oboljenja upućuju u KBZ, a odluku o hospitalizaciji donosi nadležni infektolog, dok se lakši slučajevi vraćaju u uslove kućne njege, u skladu sa smijernicama Kriznog štaba. On je dodao da se KBZ sve teže nosi sa pojavom zaraze među zdravstvenim radnicima, te da je jutros potvrđena zaraza kod još dva infektologa, tako da je u KBU-u ostalo šest infektologa.
– Imamo zaražene anesteziologe koji se još uvijek nisu u stanju vratiti na posao. Umor je svakodnevno prisutan. Svakodnevno imamo 3-4 novooboljela, a u svakom trenutku je između 30 i 40 zdravstvenih radnika “izbačeno iz stroja”. Neke kadrove nije moguće zamijeniti i onda sav teret rada pada na preostale kadrove – rekao je Skomorac.
Press služba ZDK