Kretanje je ključ za čuvanje zdravlja kostiju i prevenciju osteoporoze. Redovna fizička aktivnost ne samo…
Unapređenje oralnog zdravlja – edukativni seminar i radionica za zdravstvene radnike
Održana je edukativna radionica pod nazivom “Unapređenje oralnog zdravlja” s ciljem jačanja svijesti i stručnih kompetencija zdravstvenih radnika u promociji i očuvanju oralnog zdravlja kod djece.
Na radionici su učestvovale medicinske sestre, diplomirane medicinske sestre, magistri zdravstvene njege i menadžmenta, stomatološke, patronažne sestre i pedijatrijske sestre iz Zeničko-dobojskog kantona.
Tokom programa, učesnici su kroz stručna predavanja i interaktivnu diskusiju imali priliku proširiti svoja znanja i razmijeniti praktična iskustva.
Seminar je obuhvatio dva ključna predavanja:
“Procjena stanja oralnog zdravlja djece predškolskog uzrasta na području ZDK”
Predavanje je održala Kasema Mehić-Durmić, magistar zdravstvene njege i menadžmenta, zaposlena u Institutu za zdravlje i sigurnost hrane (INZ).
Predstavljen je naučno-istraživački rad o trenutnom stanju oralnog zdravlja djece, uz poseban fokus na važnost kontinuiranog praćenja i saradnje između škola, zdravstvenih institucija i roditelja.
“Kako motivisati roditelje za redovne stomatološke preglede djece”
Marija Sinanović je održala predavanje usmjereno na usavršavanje komunikacijskih vještina zdravstvenih radnika pri radu sa roditeljima.
Istakla je važnost jasne i profesionalne komunikacije, kako bi roditelji bili motivirani za redovne stomatološke preglede svoje djece.
Učesnicima su predstavljene strategije za prilagođavanje komunikacije, poput korištenja jednostavnog jezika, razumijevanja roditeljskih briga i naglašavanja pozitivnih aspekata prevencije.
Kroz primjere iz prakse i praktične savjete, zdravstveni radnici su dobili alate za efikasniji rad s roditeljima, čime se doprinosi izgradnji povjerenja i boljim zdravstvenim ishodima kod djece.
Diskusija koja je uslijedila bila je vrlo konstruktivna i dinamična. Učesnici su razmijenili iskustva, identificirali izazove u radu i predložili potencijalna rješenja za unapređenje oralnog zdravlja djece.
Naglašena je važnost edukacije roditelja i djece te potreba za multidisciplinarnim pristupom koji uključuje medicinske sestre, pedijatre, stomatologe i druge zdravstvene profesionalce.
Održana je i druga radionica u okviru istog programa. Ovog puta okupljaju se ljekari, stomatolozi i pedijatri.
Jedno od ključnih predavanja bilo je “Izazovi u dječijoj i preventivnoj stomatologiji i novi pristupi u radu s djecom i roditeljima”, koje je održao specijalista preventivne i dječije stomatologije.
Predavanje je fokusirano na savremene izazove u stomatološkoj praksi i inovativne metode rada, dodatno jačajući multidisciplinarnu saradnju.
Ovakve radionice pokazale su se kao ključan korak prema unapređenju stručnih kompetencija zdravstvenih radnika, podizanju svijesti o važnosti oralnog zdravlja i stvaranju boljih uslova za očuvanje zdravlja djece u našoj zajednici.