skip to Main Content

​Trenutno aktuelne alergene biljne vrste

U narednom periodu očekuju se umjerene do visoke koncentracije polena trava koji spadaju u grupu jakih alergena.

Polen trava je široko rasprostr​anjen i proizvodi veliku količinu polena koji se oprašuje vjetrom, pa je porodica trava glavni izvor alergenog polena.​ Oko 20% svjetskog vegetacijskog polena čine trave.

Kod trava izražen je visok stepen alergijskih križnih reakcija.

U kontinentalnom području polinacija počinju početkom maja, a završavaju krajem jula.

Procjenjuje se da je 40 % alergijskih osoba senzibilizirano na alergene polena trava. Trave su izvor velike količine polena i zbog toga glavni uzrok alergija i polenske kijavice.

Polen trave ne samo da lakše ulazi u nos i oči, već neki ljudi doživljavaju kontaktni dermatitis nakon direktnog kontakta sa travom. To može da bude osip ili iritacija kože koja se pojavljuje nakon kontakta.

Polen trave je ljepljiv i lako se kreće kroz vazduh. Lijepi se za odjecću, obuču i kosu.

Ako je osoba alergična na jednu vrstu trave, najvjerovatnije je takođe, alergična i na razne druge vrste.

Problem sa travom je što se nalazi praktično svuda i zbog toga je skoro nemoguće izbjeći njihov polen.Simptomi alergije na polen trave se obično javljaju na onim dijelovima tijela koji su u direktnom kontaktu sa travom.

Ti simptomi uključuju sljedeće:

  • Curenje nosa
  • Sekret u nosu
  • Pritisak u sinusima
  • Peckanje u očima
  • Otekle oči
  • Umor
  • Kihanje
  • Kašljanje
  • Suzenje očiju
  • Osip na koži

Terapija za alergične osobe je individualna i treba biti strogo pod kontrolom ljekara.

Prevencija i pridržavanje terapije koju preporučuje ljekar je od ključnog značaja za kontrolu simptoma alergijske reakcije kao i za sprečavanje daljeg razvoja simptoma

Kako bi se poboljšala kvaliteta življenja alergičnih osoba ključno je njihovo preventivno obavještavanje o pojavljivanju polenskih alergija na području gdje žive i rade.

U cilju jačanja preventivnih mjera preporuka je pratiti sedmične izvještaje i prognoze o prisustvu polena u zraku jer poznavanje kvaliteta zraka doprinosi jačanju preventivnih mjera.

Zapravo najbolja preventiva oboljelih od polenske alergije je izbjegavanje dodira sa alergenom, primjenom odgovarajućih mjera kao što su poznavanje polenskog kalendara, izbjegavati područja bujne vegetacije, izbjegavati mjesta koja su napadnuta alergenom i sl.

Također ne treba čekati da se organizam sam izbori sa alergenom, jer to iscrpljuje organizam.U tu svrhu potrebno je ojačati organizam primjenom suplementacije kao što je vitamin C, Ca, Mg, vitamin D, kvercetin, ulje crnog kima kao i izbjegavati sve ono što slabi imunitet.

Naslovni foto by Freepik

Back To Top