skip to Main Content

Tešanj: Izvještaj o ispitivanju alergenog polena u zraku od 09.07. do 15.07. 2025. godine

Kao što smo i najavili, pojavila su se prva polenova zrna ambrozije i pelina na području koje pokriva mjerna stanica za polen u Tešnju. Njihova prisutnost u protekloj sedmici evidentirana je u niskim koncentracijama.

Istina, našim fenološkim opažanjima obavljenim na dan 16.07.2025. godine, ambrozija na području Tešnja još nije u fazi cvatnje, te se može zaključiti da je „ulovljeni“ polen ambrozije, zračnim strujama donesen sa drugih nižih područja, a sve imajući u vidu da jedna dobro razvijena biljka ambrozije proizvodi polen u velikim količinama, čak nekoliko miliona i da se lahko prenose vjetrom na velike udaljenosti.

Tako nakon dominacije polena trava tokom juna i jula mjeseca sada u fokus dolaze biljne vrste čiji polen ima jako alergena svojstva-pelin i ambrozija.

Čak i male količine (pet čestica polena ambrozije i pelina po kubnom metru zraka) polena mogu izazvati teške reakcije kod osjetljivih osoba koje pate od alergija, poput kihanja, svrbeža očiju, kratkoće daha ili čak astme.

Poput maslačka i suncokreta, pelin (Artemisia vulgaris) i ambrozija (Ambrosia artemisiifolia L.) pripadaju porodici glavočika. Za razliku od svojih srodnika koje oprašuju insekti, pelin i ambrozija izazivaju teške alergijske reakcije.

Iz ovog izvještaja evidentno je da se polahko završava prisutnost polena trava u zraku na području Tešnja. U ovoj sedmici polen trava prisutan je u niskim do umjerenim koncentracijama, a u narednim danima nastavit će se daljnje snižavanje i zadržat će se na nivou niskih do blago umjerenih koncentracija.

Daljnja prisutnost polena trava temeljit će se uglavnom na polenu trava sa visočijih područja, polenu kukuruza koji takođe pripada porodici trava i polenu ukrasnih trava iz gradskih parkova i okučnica (kineska srebrna trava i pampas trave).

Polen koprive i dalje dominira polenskim spektrom i to na nivou umjerenih koncentracija i takav trend zadržat će se i u narednom periodu.

Polenski spektar obuhvata i polen pepeljuge, četinara, lipe, kiselica i bokvice u niskim koncentracijama.

Suhi, topli dani nakon kiše mogu pogodovati snažnoj prisutnosti spora plijesni. Bilo da se radi o Alternaria ili Cladosporium, obje tada prelaze u pretjeranu aktivnost.

Tokom cijele sedmice evidentirane su umjerene, a krajem sedmice i visoke koncentracije spora alternarie.Prag upozorenja specifičan za vrstu spora može se prekoračiti nekoliko puta.

Spore Epicoccuma također ostaju aktivne i mogu se naći u suhom zraku u ruralnim područjima, obično u umjerenim koncentracijama. Moguće su unakrsne reakcije između spora Epicoccuma i spora Alternaria.

Popis aeroalergenih biljaka i stepen alergenosti polena

Biljna vrsta Narodni naziv Stepen alergenosti
DRVEĆE  

 

VISOK

Betula spp. breza
Corylus spp. lijeska
Alnus spp. joha
Fraxinus spp. jasen  

UMJEREN DO VISOK

Platanus spp. platan
Castanea sativa pitomi kesten
Cupressaceae/Taxaceae čempresi/tise  

 

UMJEREN

Quercus spp. hrast
Ulmus spp. brijest
Carpinus spp. grab
Acer spp. javor  

 

NIZAK DO UMJEREN

Aesculus hippocastaneum divlji kesten
Fagus silvatica bukva
Juglans regia orah
Salix spp. vrba  

 

 

NIZAK

Populus spp. topola
Picea spp. smreka
Pinus spp. bor
Abies spp. jela
Tilia spp. lipa
TRAVE  

VISOK

Poaceae trave
KOROVI  

 

VISOK

Ambrosia spp ambrozija
Artemisia spp. pelin
Parietaria spp. crkvina
Rumex spp. kiselica UMJEREN DO VISOK
Plantago spp. bokvica NIZAK DO UMJEREN
Chenopodiaceae loboda
Urticaceae kopriva NIZAK

 

Back To Top