Svake godine 7. aprila obilježavamo Svjetski dan zdravlja, trenutak kada se osvrćemo na zajednički napredak…

Svjetski dan zdravlja: Zdravi počeci, budućnost puna nade
Svjetski dan zdravlja obilježava se 7. aprila svake godine pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), a ovogodišnja tema je “Zdravi počeci, budućnost puna nade”.
Ujedno označava početak jednogodišnje kampanje tijekom koje će se naglašavati kritična potreba za poboljšanjem zdravlja majki i novorođenčadi diljem svijeta.
Svake godine gotovo 300.000 žena u svijetu izgubi život zbog komplikacija povezanih s trudnoćom ili porodom, dok više od dva milijuna beba umre u prvom mjesecu života.
Nažalost, zabilježi se i do dva milijuna mrtvorođenih slučajeva.
Usprkos globalnim naporima, četiri od pet zemalja još uvijek nisu uspjele ispuniti ciljeve do 2030. godine za smanjenje smrtnosti majki i novorođenčadi.
Unatoč izazovima, Bosna i Hercegovina poduzima konkretne korake kako bi unaprijedila zdravstvenu zaštitu.
Prošle godine pristupila je programu EU4Health, zahvaljujući naporima Ministarstva civilnih poslova.
Ta inicijativa Europske unije vrijedna 4,4 milijarde eura daje zemlji pristup vitalnim europskim fondovima i resursima ključnim za modernizaciju zdravstvenog sektora i jačanje kapaciteta za suočavanje s budućim izazovima.
Kroz EU4Health, Bosna i Hercegovina ima priliku izgraditi održiviji i otporniji zdravstveni sustav s kapacitetima za suočavanje s budućim izazovima, osiguravajući zdraviju i kvalitetniju skrb za svoje građane.
Ovogodišnja kampanja Svjetskog dana zdravlja poziva na konkretne akcije vlada, zdravstvenih institucija i organizacija civilnog društva u pružanju dostupnije i kvalitetnije zdravstvene skrbi za majke i novorođenčad.
Iz SZO-a su istakli da se zdravstveni sistemi moraju razvijati kako bi se pozabavili ne samo opstetričkim (trudničkim) komplikacijama, već i mentalnim zdravstvenim stanjima, nezaraznim bolestima i planiranjem obitelji te kako bi podržali dugoročnu dobrobit žena.
Svjetski dan zdravlja igra ključnu ulogu u podizanju svijesti o mnogim kritičnim zdravstvenim problemima koji često ostaju zanemareni.
Također, promiče jednakost naglašavajući zdravlje kao temeljno ljudsko pravo za sve, bez obzira na zemljopisni ili socioekonomski status.
Osim podizanja svijesti, Svjetski dan zdravlja služi kao poticaj za promjene, motivirajući pojedince da usvoje zdravije stilove života i potičući vlade da ulažu u zdravstvenu infrastrukturu i resurse.
Potiče globalnu solidarnost ujedinjujući ljude u zajedničkoj misiji kako bi osigurali zdraviju budućnost za sve.
Ova prilika nije samo podsjetnik na izazove, već i prilika za slavljenje napretka u zdravstvenoj zaštiti te prevenciji bolesti, a vlade, zdravstveni radnici i građani trebaju zajednički raditi na osiguravanju dostupne, kvalitetne i sigurne zdravstvene zaštite za sve majke i novorođenčad, saopćeno je iz Ministarstva civilnih posova BiH.