Antimikrobna rezistencija (AMR) nastaje kada bakterije, virusi, gljivice i paraziti više ne reaguju na antimikrobna…
Svjetski dan vida 2022.
Svjetski dan vida obilježava se u oktobru kako bi se globalna pažnja usmjerila na zdravlje oka, kao najvažnijeg ljudskog osjetila. Cilj obilježavanja Svjetskog dana vida je podizanje javne svijesti o oštećenju vida, te sljepoći koja se može spriječiti, kao javno-zdravstvenom problemu, koji igra veoma važnu ulogu u jednoj zajednici.
Čovjek putem vida usvaja više od 80% naučenih informacija. Oštećenje vida, uključujući i sljepoću, dovodi do trajnog invaliditeta te osobe. Pravovremenim skriningom, zatim pregledom vida u specijalističkim ustanovama značajno mijenjamo situaciju u pozitivnom smislu.
Oštećenje vida pogađa sve dobne skupine, no većina populacije sa ovim problemom je starija od 50 godina. Oštećenje vida i sljepoća imaju velike i dugotrajne posljedice na sve sfere života, od svakodnevnih aktivnosti, učešćem i interakcijom sa zajednicom, školom, zapošljavanjem te mogućnost pristupa javnim uslugama.
Pregledi vida kod djece izuzetno su važni. Prema podacima Službe za školsku higijenu, Instituta za zdravlje i sigurnost hrane, u školskoj 2020/21 godini na osnovu skrininga vida upućeno je 8,5% djece drugih razreda na dalju pretragu u specijalističke ustanove, dok je taj procenat djece u osmim razredima osnovnih škola nešto manji i iznosi 6,9 %. Skrining vida je rađen u svim osnovnim školama drugih i osmih razreda na području ZDK.
U dječijoj populaciji kao vodeći uzrok oštećenja odnosno smanjena vida navodi se ambliopija, a slijede cerebralno oštećenje vida, retinopatija nedonoščadi, hipoplazija / atrofija vidnog živca te deficijencija vitamina A.
Vodeći uzroci oštećenja ili smanjenja vida kod odraslih navodi se da je to siva mrena i nekorigirana refraktivna greška. Drugi se uzroci, poput senilne makularne degeneracije, glaukoma, dijabetičke retinopatije, zaraznih bolesti oka i traume, također danas uspješno liječe.
Obilježavanjem ovog datuma želimo djelovati na širu javnost, na porodice oboljelih, na sve kojima je potreban pregled vida. Na sve osobe koje imaju dijabetes kao i neke druge bolesti, kako bi se ukazalo na činjenicu da zdravlje očiju zahtjeva iznimnu brigu.
Znaci koji nas upozoravaju da sa vidom nešto nije u redu:
- Sjedenje blizu ekrana prilikom gledanja televizora
- Držanje knjige preblizu prilikom čitanja
- Pretjerano suzenje očiju, učestalo treptanje i osjetljivost oka na svjetlo
- Česte glavobolje mogu biti jedan od znakova problema sa vidom
- Često izbjegavanje aktivnosti kod djece koje zahtijevaju vid na blizinu
- Naginjanje glave samo na jednu stranu
Kako očuvati zdravlje očiju:
- Jedite zdravo
- Vježbajte u prirodi
- Prilagodite osvjetljenje ekrana
- Svakih 20 minuta odmaknite pogled od ekrana
- Ne zaboravite trepnuti
- Obavite preventivni pregled očiju
- Koristite sunčane naočale (100% UV zaštita ili UV 400)
- Koristite naočale sa pravom dioptrijom
- Dovoljno spavajte
Izvor:
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO)
https://www.zzjzfbih.ba/strucni-i-promotivni-materijal-programa-ranog-otkrivanja-slabovidnosti-kod-djece-uzrasta-od-4-do-5-godina-pregledaj-progledaj/
https://www.zzjzfbih.ba/aktuelne-novosti/page/2/
https://nationaltoday.com/world-sight-day/
https://mojeoko.hr