Održana je edukativna radionica pod nazivom "Unapređenje oralnog zdravlja" s ciljem jačanja svijesti i stručnih…
Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a: O virusu, infekciji, šta predstavlja crvena vrpca…
Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a obilježava se 1. decembra širom svijeta.
Posvećen je širenju svijesti o infekciji virusom humane imunodeficijencije (HIV) i poticanju globalnog zajedništva u prevenciji ove bolesti.
HIV, virus koji uzrokuje sindrom stečene imunodeficijencije (AIDS), postao je jedan od najozbiljnijih zdravstvenih i razvojnih izazova u svijetu otkako su prvi slučajevi prijavljeni 1981. godine.
Prevencija se bazira na testiranju i postavljanju rane dijagnoze te ranom započinjanju liječenja, uz edukaciju i informisanje o prevenciji drugih spolno prenosivih bolesti i promoviranje odgovornog spolnog ponašanja i zaštite spolnog i reproduktivnog zdravlja.
HIV infekcija postala je hronično zdravstveno stanje koje se može kontrolirati, što ljudima koji žive s HIV-om omogućuje dug i zdrav život.
Cilj obilježavanja ovog dana je različitim aktivnostima i medijskim događajima doprinijeti informisanju javnosti o infekciji HIV-om, dostupnosti liječenja antiretrovirusnim lijekovima, mogućnostima prevencije te podsjetiti na važnost uklanjanja stigme i diskriminacije s kojima se još uvijek susreću oboljeli i njihove porodice.
Crvena vrpca predstavlja međunarodni simbol svjesnosti i podrške u borbi protiv HIV/AIDS.
Simbolizira solidarnost i podršku oboljelima, kao i sjećanje na one koji su izgubili bitku s ovom bolešću.
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu 39 miliona ljudi živjelo je s HIV-om krajem 2022.
Procjenjuje se da 0,7 posto odraslih u dobi od 15 do 49 godina širom svijeta živi s HIV-om, iako teret epidemije i dalje značajno varira među zemljama i regijama.
U Federaciji Bosne i Hercegovine, u desetogodišnjem razdoblju bilježimo porast broja HIV inficiranih osoba, značajan broj novih HIV infekcija otkriven je u kasnom stadiju.
Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a podsjeća nas da su solidarnost, edukacija i podrška oboljelim osobama ključne, ne samo za prevenciju i liječenje HIV/AIDS-a, već i za stvaranje društva koje pruža podršku i poštovanje svima, bez obzira na njihov zdravstveni status.
U sklopu obilježavanja ovog važnog datuma, BoHeMSA Zenica, u saradnji sa Institutom za zdravlje i sigurnost hrane i Infektivnim odjelom Kantonalne bolnice Zenica organizira besplatno i anonimno testiranje na HIV, pružajući priliku svim zainteresiranim da na jednostavan i siguran način saznaju svoj HIV status.
Testiranje će se održati u petak od 10:30 do 12:30 u učionici 306 na Medicinskom fakultetu u Zenici.