Evropska sedmica prevencije karcinoma grlića maternice obilježava se svake godine u trećoj sedmici januara širom…
Putna apoteka: Šta stručnjaci savjetuju za ponijeti na put
Vrijeme je putovanja i godišnjih odmora. U toku putovanja nerijetko se dešavaju manji zdravstveni problemi uslijed promjene klime i sredine, a koji zapravo mogu da nam pokvare cijelo ljetovanje.
Da bi izbjegli moguće komplikacije i osigurali bezbrižan odmor ne smijemo zaboraviti putnu apoteku, ističu iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ).
Šta treba da sadrži Putna apoteka
Putna apoteka treba da sadrži neophodne proizvode za otklanjanje najčešćih simptoma koji se mogu pojaviti u toku putovanja.
– Bitno je da lijekovi koji se nalaz u putničkoj apoteci budu u svom originalnom pakovanju sa uputstvom za upotrebu i da su u važećem roku trajanja. Da bi spriječili mučninu u putu i početak odmora učinili ugodnim potrebno je imati lijek protiv mučnine i na vrijeme ga popiti. Lijekove mogu da koriste i djeca. Preporuka je upotreba u prilagođenoj dozi pola sata prije polaska na put, navodi magistrica farmacije Lejla Baručija, stručna saradnica za fitofarmaciju u INZ.
Ljetovanje često podrazumijeva promjenu klime, hrana je drugačija ili koristimo lokalnu vodu iz česme za piće. Sve to može dovesti do stomačnih komplikacija kao što su dijareja i zatvor. Poželjno je na put ponijeti probiotik koji će olakšati obnavljanje crijevne flore. Preporuka je upotreba probiotika i prije samog putovanja da bi se spriječila putna dijareja.
Također je preporuka upotreba aktivnog uglja kao i sredstava za rehidrataciju kako bi se mogla izvršiti nadoknada izgubljene tečnosti i elektrolita. Potrebno je voditi računa o higijeni ruku, hrane i pića.Koristiti flaširanu vodu po mogućnosti iz staklenih boca. Konsultovati ljekara prije primjene bilo kakvih lijekova kod djece ukoliko ne dođe do zaustavljanja dijareje opštim metodama liječenja. U slučaju alergijske reakcije neophodno je da putna apoteka sadrži antihistaminik.
Ono što čini sadržaj svake putničke apoteke predstavljaju analgetici lijekovi koji se koriste za ublažavanje bolova i povišene tjelesne temperature te u slučaju blage prehlade. Najčešće je to paracetamol ili ibuprofen u dozi i jačini prilagođenoj za djecu i odrasle. Za provjeru regulacije tjelesne temperature toplomjer je nezaobilazan sastojak putne apoteke. Zbog čestih prehlada koje se javljaju i u ljetnom periodu kapi za nos koje smanjuju otok sluznice kao i pastile za grlo koje ublažavaju bolove u grlu neizostavni su dio putne apoteke.
– U slučaju uboda insekta poželjno je imati gelove za ublažavanje svrbeža i iritacije. Nakon uboda insekata dešavaju se kožno alergijske reakcije čiji su simptomi praćeni jako izraženim svrabom i otokom tako da je u sastavu putne apoteke poželjno imati oralne odnosno lokalne antihistaminike. Promjena ambijenta može da izazove kožne infekcije pa je dobro pri ruci imati i antibiotsku mast, ističe Baručija.
Iz INZ-a napominju da se u slučaju blagih povreda savjetuje upotreba preparate za ozljedu kože, sredstava za obradu i dezinfekciju rane kao što su antiseptik za čišćenje rana, sterilne gaze i komprese, zavoji i flasteri, kao i prašak za brzo zarastanje rane.
Izloženost suncu
Pretjerana izloženost suncu bez zaštite može dovesti do oštećenja kože, a u najgorem slučaju do nastanka opeklina. Zaštitu postižemo korištenjem preparata sa visokim zaštitnim faktorom(SPF) +50 prilagođenom tipu kože i uzrastu kao i nošenjem fotoprotektivne odjeće.
Generalno je pravilo, kažu stručnjaci, da se ne izlaže sunčevoj svjetlosti u periodu od 10 do 17 h jer je tada količina UV zraka jako velika kao i pojačana UV radijacija, tako da bi u tom periodu trebalo izbjegavati direktni boravak na suncu. Korištenje zaštitnih faktora omogućava koži da duže bude izložena suncu. Preporuka je svakodnevna i ponavljajuća upotreba krema najmanje pola sata prije izlaganja suncu, te ponavljati svaka dva sata i nakon svakog kupanja.
Da bismo pomogli koži da se zaštiti od štetnih efekata nakon izlaganja suncu, neophodno je izabrati efikasnu hidratantnu njegu koja će pružiti olakšanje od osjećaja iritacije i hladnoće. Tokom sunčanja u slučaju da dođe do opekotina potrebno je nanijeti mast za regeneraciju kože.
Putnu apoteku neophodno je čuvati van dohvata djece.
INZ