skip to Main Content

Predstavnici INZ-a u regionalnom projektu SZO i UNECE – Povećanje sigurnosti u saobraćaju bazirano na dubinskim analizama saobraćajnih nesreća u BiH i Srbiji

Održana je radionica u okviru regionalnog projekta Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) i United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) na temu „Povećanje sigurnosti u saobraćaju bazirano na dubinskim analizama saobraćajnih nesreća u BiH i Srbiji“.

Učesnici sastanka ispred INZ-a, a kao predstavnici Federalnog ministarstva zdravstva, bili su Erna Terzić, magistar zdravstvene njege i menadžmenta i Sanela Kaknjo, diplomirana medicinska sestra, te prof. dr. sc. Nino Hasanica. Radionica je održana online, u utorak, putem Zoom platforme.

Ostali učesnici bili su predstavnici UNECE, SZO iz BiH, SZO iz Srbije, Ministarstva civilnih poslova BiH, Ministarstva komunikacija i transporta BiH, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, Ministarstva konstrukcije, transporta i infrastrukture Republike Srbije, Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, Ministarstva saobraćaja i veza RS, Agencije za bezbjednost u saobraćaju Republike Srbije, Federalne uprave policije, Agencije za bezbjednost u saobraćaju RS, Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd, Javnog preduzeća „Putevi Srbije“, kao i predstavnici institucija i ustanova iz Fancuske, Finske, Njemačke, Indije, Švedske, Velike Britanije i Kanade.

Saobraćajne nesreće predstavljaju javnozdravstveni problem, a nerijetko su učesnici u saobraćajnim nesrećama djeca i mladi. Povrede koje nastaju kao posljedica saobraćajnih nesreća kao i smrtni ishodi predstavljaju opterećenje za zdravstveni sistem. BiH i Srbija se nalaze na crnoj listi po broju smrtnih ishoda koji su nastali kao posljedica saobraćajnih nesreća (80% veća od evropskog prosjeka).

Zdravstveni sistem je nezaobilazan učesnik ovakvih projekata, dok povrede predstavljaju dugoročno opterećenje zdravstvenog sistema kao i finansijsko opterećenje za sistem zdravstvenog osiguranja.

Služba za školsku higijenu, kao učesnik na ovom sastanku je predložena od strane Federalnog ministarstva zdravstva zbog, prije svega, postojanja ovakve Službe koja se bavi promotivno-preventivnom zdravstvenom zaštitom djece i mladih i aktivnostima koje su usmjerene na program povećanja sigurnosti djece u školama.

Ovaj program uključuje i sigurnost djece na putu od kuće do škole, te dugogodišnju institucionalnu saradnju sa Ministarstvom unutrašnjih poslova (MUP) ZDK i Upravom policije MUP-a ZDK kroz „rad policije u zajednici“.

Policijski službenici uz dogovor i koordinaciju sa zaposlenicima Službe za školsku higijenu provode ove aktivnosti u školama i stoje na raspolaganju djeci, roditeljima, nastavnom i drugom osoblju i široj zajednici.

Služba za školsku higijenu je jedina Služba ove vrste u okviru svih zavoda za javno zdravstvo na području FBiH, koja po unaprijed definiranim standardima i normativima u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti FBiH provodi aktivnosti u najboljem interesu djece i mladih u službi njihovog zdravlja.

Cilj održavanja ove Zoom radionice u vezi projekta „Povećanje sigurnosti u saobraćaju bazirano na dubinskim analizama saobraćajnih nesreća u BiH i Srbiji“ je učesnicima približiti metodologije dubinskih analiza saobraćajnih nesreća u zemljama koje imaju dugogodišnje iskustvo i praksu.

Na samom početku sastanka, učesnicima su se obratili gdin. Branko Stamatović, direktor Agencije za bezbjednost u saobraćaju Republike Srbije, gdin. Miroslav Đerić ispred Ministarstva za komunikacije i transport BiH, gdin. Dmitry Mariyasin, ispred UNECE i gdin. Jonathan Passmor, regionalni savjetnik ispred SZO.

Učesnici iz sedam zemalja su prezentirali njihove trenutne prakse u multidisciplinarnom istraživanju saobraćajnih nesreća (MDCI) uključujući ciljeve, zakonske okvire, aktere, procedure, metodologije prikupljanja podataka o saobraćajnim nesrećama, obradi podataka, zaštiti ličnih podataka i ishodima nesreća.

Učesnici iz Francuske, Finske, Njemačke, Indije, Švedske, Velike Britanije i Kanade su prezentirali svoja lična iskustva i prakse.

Drugi dio zoom radionice su predstavnici iz BiH gdin. Marko Subotić i Republike Srbije gdin. Nenad Marković upoznali učesnike sa osnovnim zakonskim regulativama koje su na snazi u našim državama, te kako naši zakoni i u kojem obimu prepoznaju termin dubinske analize saobraćajnih nesreća sa naglaskom na zakonske i podzakonske akte koji bi mogli utjecati na tok implementacije projekta.

Primarni cilj projekta je poboljšati sistem sigurnosti saobraćaja implementirajući dubinske analize kroz posljedice saobraćajnih nesreća i prevazići nedostatke u trenutnim legislativama i strategijama koristeći i predstavljajući duboke analize kao proaktivni alat za povećanje sigurnosti.

U ovom djelu prezentacija je bilo važno naglasiti da je u Republici Srbiji usvojena Strategija bezbjednosti u saobraćaju. Ova Strategija definiše izmjene zakonskih regulativa kao i smjernice i mjere za unapređenje bezbjednosti u saobraćaju. Strategija o bezbjednosti u saobraćaju u BiH još uvijek u procesu usvajanja.

Gdin. Nenad Nikolić, reginalni savjetnik UNECE je učesnike upoznao za aktivnostima koje su u sklopu projekta planirane za naredni period. Implementacija projekta je planirana do oktobra 2025. godine.

Krajem mjeseca novembra tekuće godine planiran je sastanak radne grupe radi implementacije prve faze projekta koja se odnosi na  izradu metodologije i smjernica za izmjene i dopune zakonskih propisa, kao i sastanke sa svim relevantnim donosiocima odluka.

Druga faza projekta podrazumijeva 10 nacionalnih pilot projekata (BiH i Republika Srbija) – uspješno provođenje pilot projekata u vezi sa dubokim analizama saobraćajnih nesreća, te provođenje radionica. Na kraju implementacije projekta će biti održan stručni skup za učesnike iz BiH i Srbije.

Kada je riječ o BiH u pogledu implementacije predmetnog projekta nadležno je Ministarstvo komunikacija i transporta BiH.

Back To Top