Jeste li znali da je zdravlje usta i zuba neodvojivo od zdravlja cijelog organizma? Iako…

Leptospiroza: Šta trebamo znati?
Leptospiroza je akutno infektivno oboljenje iz grupe zoonoza. To je kosmopolitska bolest kod su pacovi internacionalni izvori zaraze i kliconoše, a pored njih i drugi glodari i domaće životinje.
Leptospiroza kod ljudi ima karakteristike profesionalnog oboljenja jer najviše oboljevaju ratari, radnici u ribnjacima, rudari, kanalski radnici, mesari i veterinari.
Životinje su istovremeno i izvor i prenosioci zaraze. Rezervoari infekcije su najčešće glodari-pacovi i miševi, ali mogu biti i domaće životinje -konji, ovce, goveda, svinje i psi.
Ulazna vrata su vidljiva koža i sluzokoža. Zaraze se osobe koje najčešće idu bose, osobe koje se kupaju u stajaćim vodama i osobe koje dolaze u direktan kontakt sa životinjama.
Inkubacija traje četiri do 19 dana, obično 10 dana. Bolest se obično manifestira visokom temperaturom, glavoboljom, općom malaksalošću, povraćanjem, bolovima u mišićima i jako izraženim konjuktivitisom.
Uz ovakvo stanje se vrlo često javljaju i jasno izraženi meningealni simptomi. S toga sa pojavom prvih simptoma potrebno se javiti svom porodičnom ljekaru. Ukoliko se ne liječi na vrijeme, leptospiroza može imati ozbiljne posljedice po zdravlje.
Mjere za suzbijanje i zaštitu od ove bolesti mogu se podijeliti u dvije grupe :
Individualne mjere:
U prvom redu tu spada zaštita ruku i nogu radnika koji rade u kontaminiranoj sredini(kanalski,poljoprivredni radnici)
Opće mjere:
1. Zabrana kupanja u barama, rukavcima rijeka i ostalim mjestima koja mogu biti zagađena uslijed kupanja stoke.
2. Deratizacija predstavlja jednu od najvažnijih općih mjera, jer su pacovi i poljski miševi nosioci i vektori većine leptospira. U tom cilju je potrebno uništavati i poljske miševe, naročito poslije obilnih padavina, kada je njihova populacija najveća, jer u našim uslovima poljski miševi , kao rezervoari i vektori infekcije igraju značajnu ulogu.
3. Preporučuje se nošenje obuće, naročito za osobe sa rizikom koje rade u polju (poljoprivredni radnici,stočari itd.).