skip to Main Content

VIDEO+FOTO: Konferencija “Postignuća, izazovi i perspektive u pogledu unapređenja zdravlja školske djece”

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) domaćin je međunarodne naučne konferencije “Postignuća, izazovi i perspektive u pogledu unapređenja zdravlja školske djece”, koja je okupila domaće i strane stručnjake iz zdravstvenog i odgojno-obrazovnog sektora.

Skup je okupio i predstavnike civilnog društva, nevladinog sektora i institucija s ciljem stvaranja zajedničkih, održivih rješenja u oblasti promocije zdravlja i prevencije bolesti kod djece i mladih.

– Promocija zdravlja i prevencija bolesti jedni su od stubova zdravstva i doprinose ranom otkrivanju oboljenja i smanjenju troškova zdravstvenom sistemu te, zapravo, kompletnom napretku šireg društva. Zdravlje u svim politikama trebalo bi da bude jedna krilatica Svjetske zdravstvene organizacije, koja treba da provejava u čitavom društvu – kazao je prof. dr. Nino Hasanica, načelnik Službe za školsku higijenu INZ-a.

Raniji zavod za javno zdravstvo, a današnji INZ, dodao je, od 2011. godine ima ovu službu, koja radi i provodi djelatnosti preventivne zaštite djece i mladih u školama i na fakultetima te provodi preventivne preglede.

– U okviru toga, imali smo desetine hiljada pregleda djece na skrining vida, sluha, lokomotornog sistema, na anemiju, rano otkrivanje poremećaja u rastu i razvoju…Svake godine, negdje oko sedam posto djece dobije uputnicu za dalje preglede – vida oko dva posto, sluha oko 2,5 posto…Nakon kovida, pogotovo online nastave, postotak za rano otkrivanje poremećaja lokomotornog sistema se povećao sa 15 na oko 25 posto djece, koja dobiju uputnicu za daljnje dijagnostičke obrade – kazao je Hasanica.

Cilj ove konferencije je, kako je istakao, da zavodi za javno zdravstvo koji nemaju Službu za školsku higijenu, osnuju ovu službu.

– Osim Zenice i ZDK-a, ova služba, u nešto manjem obimu, postoji i u Srednjobosanskom, Unsko-sanskom i Tuzlanskom kantonu. Nadamo se da će i Kanton Sarajevo, a i svi drugi kantoni, početi s provođenjem ove djelatnosti koja je zakonom propisana.

Pomoćnik ministra zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine Goran Čerkez istakao je kako je shvatanje javnog zdravlja generalni problem u društvu, jer se o zdravlju razmišlja tek kada se bolest pojavi.

Čerkez je pohvalio rad Službe za školsku higijenu INZ-a, koji je, kako je istakao, jedan od najboljih primjera organizacije unutar javno-zdravstvenog sektora te je kao takav primjer uspješnosti i izvan granica BiH.

– Zdravlje ima i nosi i određenu političku odgovornost, koja često izostaje pa možemo reći da se zdravlje, ako govorimo o prioritetima, ne stavlja na ono mjesto gdje bi trebalo da bude – kazao je Čerkez.

Svi kantoni imaju kantonalne zavode za javno zdravstvo, ali bi čelnici kantona trebalo razmisliti o primjeni dobrih praksi te ih “preslikati i adaptirati” prema svojim potrebama.

-S druge strane, mi smo kao ministarstvo, pokrenuli jednu aktivnost promjene organizacije unutar primarne zdravstvene zaštite te planiramo u svim domovima zdravlja otvarati centre za prevenciju bolesti i promociju zdravlja. Oni bi bili linkovani za zavode za javno zdravlje i radili bi u lokalnim sredinama ovo što imamo na kantonalnom u Zenici – kazao je Čerkez.

Doktorica Elma Kuduzović, rukovodilac Zavoda za javno zdravstvo pri INZ-u, naglasila je kako su djeca najosjetljivija populacija te kao takva zaslužuju sistemsku podršku kroz sistemske mjere i kvalitetne politike. Pogotovo što, dodala je, djeca najbrže i najlakše usvajaju zdrave životne navike – kako higijenske tako i prehrambene.

Pokrovitelji konferencije su Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK, Ministarstvo zdravstva ZDK i Zavod zdravstvenog osiguranja ZDK, a na konferenciji sudjeluju stručnjaci iz cijele BiH, Hrvatske, Srbije, Španije, Malte, Francuske te predstavnika UNICEF-a i WHO.

Planirane su tri panel diskusije na teme: “Zdravstvene službe u zaštiti djece i mladih: izazovi, prilike i inovacije – primjeri dobre prakse”, “Multisektorski pristup unapređenju zdravlja djece” i “Zdravlje djece u odgojno-obrazovnim ustanovama: jačanje suradnje zdravstvenog i obrazovnog sektora” te šest radionica na teme iz oblasti preventivnog pregleda djece i zdravstvenog odgoja.

Tekst FENA,
Foto i video Zenicablog/PRmedia

Back To Top