Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) u saradnji sa Udruženjem studenata medicine u Bosni…
Ultrazvuk abdomena: Zašto je važan i kako se pripremiti za pregled?
U toku je akcija ultrazvučnih pregleda abdomena pa donosimo nekoliko važnih informacija o samom pregledu, kao i o adekvatnoj pripremi pacijenata za ultrazvuk abdomena.
Pregledi uzv abdomena provode se u sklopu projekta “Edukativni tečaj ultrazvuka abdomena za bazični i napredni nivo znanja”, koji se provodi u saradnji Ljekarske komore ZDK, Kantonalne bolnice Zenica, Farmavita d.o.o. i Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, a počinju od danas i provode se do 21. februara u KBZ.
ULTRAZVUK ABDOMENA
Zašto je ultrazvuk abdomena važan za vaše zdravlje?
Ultrazvuk abdomena je jednostavna, bezbolna i sigurna metoda pregleda pomoću koje možemo pregledati organe i strukture koji se nalaze unutar trbušne šupljine. Ovaj pregled igra važnu ulogu u ranom otkrivanju promjena koje mogu dovesti do narušavanja zdravlja i razvoja bolesti.
Mnoga stanja, poput kamenaca u žuči ili bubrezima, cisti, tumora, masne jetre, ne pokazuju simptome u ranim fazama. Ultrazvuk može otkriti ove promjene na vrijeme, prije nego što dođe do simptoma bolesti. Rano otkrivanje tumora ili vaskularnih promjena značajno povećava šanse za uspješno liječenje i oporavak. Prikaz šupljih organa (želudac i crijeva) abdominalnim ultrazvukom otežan je zbog prisutnosti zraka te se za njihov prikaz koriste druge pretrage, kao što su endoskopski ultrazvuk te gastroskopija i kolonoskopija.
Ultrazvuk abdomena je posebno važan za ljude koji imaju faktore rizika, poput porodične historije bolesti abdomena, dijabetesa, visokog krvnog pritiska ili gojaznosti.
Redovni pregledi omogućavaju praćenje stanja organa i sprječavanje komplikacija.
PRIPREMA PACIJENTA ZA ULTRAZVUK ABDOMENA:
Na dan pregleda:
- Na dan pregleda doći natašte (ne jesti ništa)
- Ako je pregled zakazan poslijepodne: poželjno je da razmak od posljednjeg obroka bude najmanje 6 sati, a obroci da budu nemasni i lagani, jer neprobavljena hrana u želucu i crijevima otežava pregled.
- Za ultrazvučni pregled donjeg trbuha potrebno je doći pune mokraćne bešike (piti vodu i/ili čaj). Poželjno je popiti 3-4 čaše vode 1-2 sata prije pregleda.
- Ne mokriti prije pregleda (za pregled je potrebna puna mokraćna bešika).
- Na pregled je potrebno obući udobnu odjeću radi lakšeg raspremanja jer se tokom pregleda otkriva cijeli trbuh.
Kako se izvodi ultrazvuk:
- Pregled se izvodi u ležećem položaju- ljekar pregleda abdomen uz pomoć sonde na koju se nanosi ultrazvučni gel.
- Ukoliko tokom pregleda osjetite bol ili nelagodu, svakako napomenite ljekaru.
- Nakon završetka pregleda ljekar će vam dati jasne upute o vašem zdravstvenom stanju te, ukoliko postoji potreba, uputiti vas na daljnje pretrage.
Napomena:
- Pregled traje od 15 do 30 minuta, bezbolan je, uređaj nema zračenja i potpuno je siguran za pacijente.
- Ukoliko imate propisanu redovnu terapiju, obavezno je uzmite u uobičajeno vrijeme. Lijekovi ne utječu na rezultate pregleda.