Antimikrobna rezistencija (AMR) nastaje kada bakterije, virusi, gljivice i paraziti više ne reaguju na antimikrobna…
Ministarstvo zdravstva donijelo Naredbu o proglašenju epidemije zarazne bolesti morbila za teritoriju Zeničko-dobojskog kantona
Ministarstvo zdravstva Zeničko-dobojskog kantona danas je donijelo Naredbu o proglašenju epidemije zarazne bolesti morbila za ugroženo područje, teritoriju Zeničko-dobojskog kantona.
Donošenju Naredbe prethodilo je pribavljanje Saglasnosti federalnog ministra zdravstva broj: 03-33-3598/24 od 09.07.2024. godine, za proglašenje epidemije morbila na području Zeničko-dobjoskog kantona i Stručnog mišljenja Zavoda za javno zdravstvo FBiH o opravdanosti proglašenja epidemije morbila na području Zeničko-dobjoskog kantona broj: S-02-02-1-884-2/24 od 28.06.2024. godine.
Dr Aida Salčinović, ministrica zdravstva izjavila je da je već tokom januara 2024. godine JU Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (u daljem tekstu: Institut) zaprimio prve laboratorijski potvrđeni slučajevi bolesti na području Zeničko-dobojskog kantona iz Grada Zenica.
Slijedom navedenog Ministarstvo zdravstva je u saradnji sa Institutom hitno reagovalo i održalo niz sastanaka sa zdravstvenim ustanovama u cilju praćenja epidemije i poduzimanja mjera u cilju sprječavanja širenja epidemije. Izdat je set mjera, smjernica i preopruka koje su proslijeđene svim zdravstvenim ustanovama na Kantonu i ostalim relevantnim institucijama o postupanju i djelovanju u cilju prevencije, zaustavljanja i održavanja broja zaraženih i oboljelih na epidemiološki prihvatljivom nivou, sa posebnim akcentom na pojačano provođenje vakcinacije kao najvažnije i najdjelotvornije mjere.
Shodno posljednjim podacima iz Instituta, u period 01.01. do 19.07.2024. godine ukupan broj oboljelih od morbila na području Zeničko-dobojskog kantona je 1218 slučaja, od toga je najviše prijavljenih slučajeva u Zenici-487, Kaknju-443 i Visokom-185 slučajeva.
Ministarstvo zdravstva predložilo je na današnjoj sjednici Vlade Zeničko-dobojskog kantona, konkretne korake i mjere koje je optrebno poduzeti, a koje je Vlada usvojila na 36. sjednici održanoj 19. 07. 2024. godine.
Za period 01.01. do 19.07.2024. godine, vakcinalni obuhvat ciljne dobne skupine MRP vakcinom na području Zeničko-dobojskog kantona iznosi 37 %, dok obuhvat drugih dobnih skupima (dopunske imunizacije) iznosi 46 %.
– Obzirom da je za postizanje kolektivnog imuniteta potrebno postići obuhvat od 95% vakcinisanosti, epidemiološku situaciju smo ocijenili kao nepovoljnu. Pad kolektivnog imuniteta zbog nedovoljnog broja vakcinisane djece protiv morbilla MRP vakcinom stvara uslove za daljnje širenje infekcije i eksponencijalno povećanje broja oboljelih, te ovim putem apelujem prvenstveno na roditelje, da se aktivno uključe i dovedu nevakcinisanu djecu na vakcinaciju – istakla je dr Aida Salčinović, ministrica zdravstva.
Ministarstvo zdravstva, Institut i domovi zdravlja te pedijatri na Kantonu kontinuirano pozivaju roditelje da vakcinišu svoju djecu, jer je vakcinacija jedina specifična protivepidemijska mjera koja se provodi kod djece starosne dobi od 0-14 godina.
Konkretne protivepidemijske mjere biće proslijeđene zdravstvenim i drugim ustanovama i dostupne na web stranici Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona.
Shodno navedenom, Ministarstvo zdravstva Zeničko-dobojskog kantona će kontinuirano pratiti epidemiološki situaciju, te poduzimati i nalagati protivepidemijske mjere, u skladu sa nadležnostima.
Ministarstvo zdravstva ZDK