Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) uz podršku Medicinske škole Zenica, s ponosom…
VIDEO+FOTO: Svjetski dan srca u Zenici obilježen akcijom na Kamberovića polju
Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) uz podršku Medicinske škole Zenica obilježio je danas (petak) u Zenici Svjetski dan srca javnozdravstvenom akcijom. U centru grada, na Kamberovića polju – u Parku bosansko-turskog prijateljstva građani su imali priliku da provjere važne zdravstvene parametre i posavjetuju se o faktorima rizika, simptomima i prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Na našem info štandu građani su, shodno preferencijama i interesima, besplatno obavili merenje krvnog tlaka, nivoa šećera u krvi, procjenu indeksa tjelesne mase, te se posavjetovali sa ljekarom i i nutricionistkinjom.
Osim zdravstvenih pregleda, mogli su preuzeti i promotivni materijal na temu zdravlja srca, kao i primjerke dnevnih jelovnika posebno prilagođenih osobama oboljelim od kardiovaskularnih bolesti. Ova akcija je dio globalne kampanje koja za cilj ima podizanje svijesti o važnosti prevencije kardiovaskularnih bolesti. Svi prisutni su se mogli posavjetovati i o zdravim životnim navikama, pravilnoj prehrani i fizičkoj aktivnosti.
Vršiteljica dužnosti Rukovoditeljice Zavoda za javno zdravstvo INZ-a dr. Elma Kuduzović istaknula je kako je povodom ove manifestacije važno osvijestiti koliko su bolesti srca postale “tihi ubica modernog doba“.
– Povodom Svjetskog dana srca važno je osvijestiti koliko su kardiovaskularne bolesti postale tihe ubice modernog doba. Uzrok broj jedan su smrtnosti kako u svijetu, tako i u našoj državi. Stres, loše prehrambene navike, nedovoljna fizička aktivnost su neki od riziko faktora koji povećavaju rizik za nastanak kardiovaskularnih bolesti. Danas smo se upravo s tim ciljem i okupili zajedno sa učenicima Medicinske škole kako bi preventivnim pregledima u smislu mjerenja nivoa krvnog pritiska, mjerenja nivoa šećera u krvi, registrovali promjene na vrijeme odnosno otkrili visok krvni pritisak i neke faktore rizika za nastanak kao što smo rekli, kardiovaskularnih bolesti, te naš nutricionista kako bi dao savjete za unapređenje prehrambenih navika, a samim time i unapređenje zdravlja, istakla je dr. Kuduzović.
– Smatramo da ranim otkrivanjem i pravovremenom intervencijom možemo smanjiti rizik i smrtnost od kardiovaskularnih bolesti i danas želimo poslati poruku svim građanima da danas evo 27.09. naprave prvi korak prema zdravijem srcu, da li će to biti promjena prehrambenih navika ili prestanak pušenja ili uvođenje fizičke aktivnosti kratke, pa makar to bila kratka šetnja, ali svakodnevno i kontinuirano, pravit će i vodit će pomak prema boljem i zdravijem životu, istakla je dr. Kuduzović.
– Prehrana uz ostale zdrave stilove života je ključna u prevenciji kako kardiovaskularnih bolesti, tako i drugih hroničnih nezaraznih oboljenja, ali isto tako podjednako uz adekvatnu terapiju redovne kontrole i samokontrole, jako je važna dijetoterapija, odnosno pravilna prehrana za određenu dijagnozu jer kad govorimo o kardiovaskularnim bolestima, jako je važno, današnja prehrana je jako bogata industrijski prerađenom hranom, brzom hranom, tim nekim brzim rješenjima, puno se prži, pohuje, nezdravi načini pripreme hrane, puno se unosi i jednostavnih ugljikohidrata kroz slatkiše, grickalice, pekarske proizvode, sokove itd, navodi nutricionistica u INZ Maja Jonjić – Trifković i naglašava –
– To su neke stvari koje jako loše utječu na kardiovaskularno zdravlje. Ono što je jako važno imati pet redovnih obroka u toku dana, gledati da imamo tri porcije voća, dvije porcije povrća u toku dana, dovoljno i vlakana da unosimo zdrave neke masnoće kroz kroz ribu i morske plodove, kroz orašaste plodove, sjemenke itd., dovoljno mahunarki, opet vlakna i povrće. Ono što je važno zamijenite sokove sa vodom, vodu pijte redovno, izbjegavajte suhomesnate proizvode i pretjerano začinjavanje odnosno soljenje hrane.
Svjetski dan srca obilježava se svake godine krajem septembra. Ovogodišnja tema kampanje Svjetskog dana srca, “Use heart for action” (“Koristi srce za djelovanje”), posvećena je motiviranju svake zemlje da razvije ili podrži nacionalne akcione planove za kardiovaskularno zdravlje. Kardiovaskularne bolesti (KVB) su ubica broj jedan u svijetu. Kombinirano, stanja koja utječu na srce ili krvne sudove, kao što su srčani udar, moždani udar i zatajenje srca – ubiju više od 20,5 miliona ljudi svake godine. Cilj je preventivnim djelovanjem značajno smanjiti ovu brojku. Prema statističkim podacima, 80% preranih smrti od kardiovaskularnih bolesti u svijetu može se spriječiti.n Uvodeći male promjene u naš način života, vodeći računa o tome šta jedemo i pijemo, koliko vježbamo i kako upravljamo stresom – možemo značajno poboljšati svoje zdravlje i u velikoj mjeri prevenirati kardiovaskularne bolesti.